Artikel | Antal | Summa | ||
---|---|---|---|---|
Delsumma: 0 krFrakt: 179 krTotalt: 179 kr |
Mer information
- Fri frakt
- 30 kvadratmeter
- Stora glaspartier
- Smart planlösning
Det praktiska sovloftet gör det möjligt att istället för sovrum på nedre plan inreda ett arbetsrum eller ett stort kök. Det minsta rummet är perfekt för att göra om till badrum, här finns tillräckligt med yta för att få plats med toalett, handfat och duschkabin. Huset kan rymma allt du behöver för ett kompakt och bekvämt boende.
Välj mellan två olika u-värden på fönster – beroende på hur du tänkt använda stugan. Även virkestjockleken finns i olika utföranden, välj mellan 44, 70 och 90 millimeter. Till stugan finns en rad olika tillval, som isolering, innertak och shingel till taket.
Stugan levereras som byggsats med kranbil. Edwin kommer obehandlad så att du kan välja den ytbehandling du tycker passar. Takbeklädnad ingår inte leveransen utan är något man får komplettera med. Attfallshuset Edwin på 30 kvadratmeter är ett riktigt drömhus, som du kommer att ha glädje av i många år framöver!
Frågor kring produkten eller om hur det funkar?
Vilken typ av grund ska jag välja?
Plintgrund är ett vanligt alternativ vid hemmabyggen. Till de flesta av våra hus har vi plintplaner som ni kan följa. Ni hittar plintplanen i manualen, vanligtvis längst bak.
En mer ambitiös variant som vanligen används vid större byggnationer är att gjuta en betongplatta.
Vill ni ha hjälp med grundläggningen kan ni också välja att beställa grundläggning med markskruv genom oss. Då kommer vår samarbetspartner Sluta Gräv ut och sätter markskruven. Markskruv är ett smidigt alternativ till plintar.
Ni kan läsa mer om grundläggning här.
Kan man anpassa huset? T.ex. lägga till eller ta bort dörr/fönster, flytta väggar etc
Våra hus säljs som färdiga byggsatser och större förändringar, som att ändra husets yttermått, är inte möjligt att göra. Vilka förändringar man kan göra skiljer sig lite åt beroende på vilken modell man väljer och om det är ett knuttimrat hus eller ett elementhus. Att lägga till fönster och dörrar är nästan alltid möjligt.
Knuttimrade hus
Våra knuttimrade hus kan man vanligen spegelvända, då stockarna är likadana på in- och utsida. Man vänder då helt enkelt stockarna vid montering. Om ni spegelvänder hela huset blir planlösningen spegelvänd även invändigt. För att det ska fungera att spegelvända huset krävs dock att huset är symmetriskt uppbyggt. Att flytta invändiga väggar utan att spegelvända huset är vanligen inte möjligt, då även innerväggarna har knutar på utsidan. Vill ni flytta fönster eller dörrar går det ofta att lösa genom att flytta timmerstockar från en sida huset till en annan.
Elementhus
I våra elementhus ser tillvägagångssättet lite annorlunda ut, då de är uppbyggda av färdiga byggelement. Om storleken på elementen är densamma är det möjligt att byta plats på dem. Man kan därför många gånger flytta fönster och dörrar även i elementhusen.
Ta bort fönster eller dörrar
Vill ni ta bort fönster eller dörrar i husen blir det lite knivigare. Då behöver ni antingen köpa till extra virke (knuttimrade hus) eller ett extra element (elementhus).
Vi har också ett knuttimrat hus helt utan fönster och dörrar, som vi kallar Attefallshus Blind - där ni har större flexibilitet att välja vilka fönster och dörrar ni vill.
Om ni är osäkra på vad som är möjligt att ändra rekommenderar vi er att ta kontakt med vår kundtjänst.
Vad ska jag tänka på gällande ventilation?
En bra ventilation tar bort lukt och matos samt förhindrar fuktrelaterat mögel. I isolerade hus behöver man både från- och tilluftsventil för att få ett bra ventilationsflöde. Vi rekommenderar att man sätter en tilluftsventil i varje rum i huset samt en mekanisk eldriven frånluftsventil i badrummet. Då skapar man ett undertryck när man sätter på ventilen i badrummet, den tvingar luft att sugas in genom de tilluftsventiler som placerats i de övriga rummen och skapar en bra luftcirkulation i huset. Om ni använder fuktstyrd frånluftsventil som kan vara igång även när ni inte är på plats så säkerställer ni att fukt inte blir stående i huset i perioder när huset inte används. Vi har även en solcellsdriven ventil som aktiveras automatiskt när solen är uppe som kan vara ett alternativ till en mekanisk fläktlösning.
I oisolerade hus som t.ex. förråd räcker det med en frånluftsventil då huset i sig själv inte är tätt vid fönster och dörrar. Även här rekommenderar vi den solcellsdrivna ventillösningen.
Hur är huset paketerat?
Husen levereras på inplastade pallar. Mått och vikt för paketen hittar ni under rubriken Specifikationer en bit ner på produktsidan för respektive hus. Skulle informationen fattas för just det hus ni tittar på är ni välkomna att ta kontakt med oss, så kollar vi upp det.
Vad tycker tidigare kunder om våra attefallshus?*
*Undersökningen utfördes 2020, totalt svarade 89 kunder av 398 tillfrågadeTycker att kvalitén på byggsatsen var positiv eller mycket positiv
Våra kunder gav i snitt 5 stjärnor av 6 möjliga när de fick frågan "Hur skulle ni betygsätta designen av attefallshuset?"
Anser att stugan är prisvärd eller mycket prisvärd
Upplevde att leveransen fungerade bra eller mycket bra
Vad tyckte ni var bra med stugan?
”Att inget saknades och att den levererades på utsatt dag och tid samt att den överensstämde väl med beskrivning på hemsidan.”
”Enkel att montera. Plötsligt hade jag byggt ett hus!”
”Bra kvalitet. Bra service. Innerdörrarna saknades i leveransen, men det löstes bra.”
Vad kan förbättras?
”Svårt att peka på något markant och de problem som uppstod hos mig löstes mestadels på telefon. Skulle eventuellt vara om någon från er kunde göra plats besök för att lösa/eller komma med råd när det blir problem?”
”Instruktioner samt specifikation över leveransens delar och var/hur de är packade kunde varit bättre.”
”Fler detaljbilder för hur takfoder, lister m.m. är tänkt att monteras”
Manualer och ritningar - Ladda hem och skriv ut
Referensbilder från våra kunder
Specifikationer
Mått & specifikationer | |
---|---|
- Längd: 6550 mm | |
- Bredd: 4580 mm | |
- Höjd: 3874 mm | |
- Byggyta: 29,9 kvm | |
- Takyta: 43 kvm | |
- Taklutning: 21° | |
- Takets bärighet: 250 kg/kvm | |
- U-värde fönster: 1,1 eller 2,6 beroende på val | |
- Väggtjocklek: 44, 70 eller 90 mm beroende på val | |
- Virke: Obehandlat granvirke |
Ingår vid leverans | |
---|---|
- Stomme: Planhyvlade och knuttimrade väggprofiler 44 x 135 mm | |
- Golv: 28 mm hyvlad råspont på golvbjälkar 28 x 114 mm + (loft)18 x 114 mm | |
- Tak: 18 mm hyvlad råspont på takåsar 68 x 190 mm | |
- Terrassdörr: 1 st. 1600 x 1990 mm inkl. lås, handtag | |
- Innerdörrar: 2 st. 900 x 1990 mm inkl. lås och handtag | |
- Fönster öppningsbara: 2-glas eller 3-glas isolerglasfönster med spröjs (beroende på val). 2 st. 1100 x 640 mm, 1 st. 640 x 640 mm och 1 st. 765 x 640 mm (loftfönster) | |
- Ej öppningsbara: 4 st. 1000 x 1990 mm och 1 st. 2310 x 510 mm (ett trekantigt fönster) | |
- Trappstege till loftet: Medföljer | |
- Skruv och spik: Medföljer | |
- Ytbeläggningen som takpapp, shingel eller takplåt: Medföljer ej |
Specifikationer - 44mm | |
---|---|
- Byggyta: 29,9 kvm | |
- Totalyta: 39 kvm | |
- Golvyta: 28,5 kvm | |
- Storstuga: 18,20 kvm | |
- Kök/rum: 6,1 kvm | |
- Badrum: 4,2 kvm | |
- Sovloft: 10,2 kvm (notera att loftets maxhöjd i mitten är 1106 mm) | |
- Takhöjder: Storstuga 3430 mm. Badrum/Kök/sovrum 2127 mm | |
- Förpackning: Paket 1 - 1700 kg, L 6800 x B 1200 x H 800 mm, Paket 2 - 1500 kg, L 5830 x B 1200 x H 570 mm + Fönster/dörrpaket beroende på val |
Specifikationer - 70mm | |
---|---|
- Byggyta: 29,9 kvm | |
- Total boyta inklusive loft: 38,28 kvm | |
- Golvyta: 27,99 kvm | |
- Storstuga: 17,94 kvm | |
- Kök/rum: 5,93 kvm | |
- Badrum: 4,12 kvm | |
- Sovloft: 10,21 kvm (notera att loftets maxhöjd i mitten är 1106 mm) | |
- Takhöjder: Storstuga 3430 mm. Badrum/Kök/sovrum 2127 mm | |
- Förpackning: Paket 1 - 1800 kg, L 5900 x B 1200 x H 800 mm, Paket 2 - 1800 kg, L 6800 x B 1200 x H 800 mm + Fönster/dörrpaket beroende på val |
Specifikationer - 90mm | |
---|---|
- Byggyta: 29,9 kvm | |
- Total boyta inklusive loft: 37,48 kvm | |
- Golvyta: 27,54 kvm | |
- Storstuga: 17,69 kvm | |
- Kök/rum: 5,70 kvm | |
- Badrum: 4,05 kvm | |
- Sovloft: 9,94 kvm (notera att loftets maxhöjd i mitten är 1071 mm) | |
- Takhöjder: Storstuga 3430 mm. Badrum/Kök/sovrum 2127 mm | |
- Förpackning: Paket 1 - 1800 kg, L 5900 x B 1200 x H 800 mm, Paket 2 - 1800 kg, L 6800 x B 1200 x H 800 mm + Fönster/dörrpaket beroende på val |